Recenzja dotyczy kursu od Unity przygotowującego do zdobycia certyfikatu programisty Unity, dostępny na coursera.org.

Coursera:

Jako, że pierwszy raz używałem Coursery do przechodzenia kursów, należałoby platformę jakoś ocenić. W mojej opinii jest dobrze, materiał dobrze podzielony, kursy od jednego wydawcy łatwo dostępne, a sam proces weryfikacji prac przez innych studentów krótki i angażujący. Całość na 8/10 przy czym ogromny plus za to, że mogłem do Nich napisać o pomoc finansową, którą otrzymałem … na wszystkie części specjalizacji. Jeśli więc chcesz się nauczyć, a pieniędzy brak: wal śmiało o pomoc, przy czym fajnie jest wrzucić jakiegoś linka na githuba – zdecydowanie uwiarygodni Twoje zaangażowanie.

Unity Certified Programmer EP

Warto zaznaczyć na początku, że specjalizacja dzieli się na kursy przy czym “po dwa” składa się na projekt. W tym przypadku mamy do czynienia z SpaceShooterem pt. AsteraX w widokiem 2D jako naszym pierwszym projektem i z Stealth – gra 3D

AsteraX:

Core Interaction Programming

W tej części zajmujemy się głównie bazą gry. Implementujemy skrypty do sterowania grą, statkiem, asteroidami etc. Modele 3d były w zestawie startowym, więc naszym głównym zadaniem jest programowanie. Po ukończeniu wyzwań dotyczących poruszania się, strzelania i zarządzania obiektami naszym peer-graded challenge jest zrobienie UI z jego mechaniką. To było łatwe, to zrobiłem nawet w niecały tydzień po szkole. Całość godzinowo zajęła mi może 20 h, no i musiałem czekać na sprawdzenie przez innych kursantów. Podsumowując: łatwo, przyjemnie, z nauką mnóstwa rzeczy (jakość mojego kodu wzrosła niebagatelnie, a także poznałem dużo nieznanych mi funkcji Unity).

Mały tip jeśli musisz sprawdzić 2 projekty innych osób, a wyskakuje ci, że nic nie ma. Wejdź na forum kursu i szukaj tam projektów/proś o review.

Application Systems Programming

W tej części implementujemy kolejno cząsteczki i efekty. W drugim weeku dodajemy kolejne levele (bazujące na przekazanych danych), pauzę gry i osiągnięcia. Po tym w 3 tygodniu piszemy zapis/wczytanie gry i łączymy się (w bólu) z Unity Analytics – potrzebne później. Na końcu tygodnia dodajemy zarządzanie wyglądem statku. Pod koniec kursu czeka nas Unity Analytics i Remote Settings, Debugowanie. Nasz peer-graded challenge to przerzucenie na platformę mobilną i zoptymalizowanie gry.

I to ^ wszystko zajęło mi … hmm od 29 grudnia do 11 stycznia.. to jakoś 50 h jak nie więcej na pewno. Ważne jest tutaj zauważenie, że dużo się uczyłem w trakcie, szukałem zbędnych odpowiedzi i zmagałem się z Unity Remote 5. W większości wyzwań zrobienie 80% listy zajmowało mi około 2 h. Jednak przychodził (zawsze) punkt krytyczny (oczywiście pocco używać gita podczas kursu, pocco?). Wtedy dokumentacja, youtube i pisanie od nowa. Albo reintegracja projektu, próbowanie wrzucenia kodu z innej gry.. No tak to wyglądało. O czasowych problemach z Unity Remote 5 nie wspominając.

Wykończenie:

Bolało, bardzo bolało każde potknięcie, szukanie i poprawianie. Kilka razy siedziałem nad czymś do 2 w nocy, po to, żeby skończyć challenge. A później widziałem proste rozwiązanie u Jeremiego (nasz prowadzący)… Jednak mimo to, że czasem chciałem wyrzucić kompa przez okno i szedłem spać bez skończenia tematu… to próbowałem. I cierpliwość się opłaciła. Nigdy wcześniej nie napisałbym tak dużo nowych rzeczy bez odpowiedniego znalezienia wszystkiego w necie. A tutaj to działało. Miałem w pewnej chwili zastrzeżenia do siebie, że nie robię wszystkiego cały czas na swojej poprzedniej pracy, a na części zrobionej przez Bonda – dobrze, że zwyciężył rozsądek.

Małe podsumowanie:

Łatwo na początku, trudność wzrasta później, ale ogólnie nie żałuję żadnej chwili poświęconej tutaj na naukę. Dodatkowy hard-mode sprawił koniec semestru, kończenie kursu gita, prawo jazdy i masa innych rzeczy. Warto takie coś przeżyć. Kurs możesz znaleźć tutaj: Core i Systems

! NOTE ! następna część recenzji ukaże się osobno lub poniżej. O wszelkich zmianach będę informował!